2015 Ski Orienteering World Championships

Announcement of the 2015 Teams

February 9 – 15, Hamar / Loten, Norway

 

Team photo by
Melissa Trout

Front row, left to right:
Stina Bridgeman, Alex Jospe, Melanie Sergiev, Michael Laraia, Adrian Owens

Back row, left to right:
Anna Voegele, Ari Ofsevit, Greg Walker, Kestrel Owens

(scroll down for more about this year's team)

 

 

 


Senior Team

WomenMen
Alex Jospe*, CSU, Newton, MAGreg Walker, CSU, Truckee, CA
Anna Voegele, BAOC, Truckee, CAAdrian Owens, GMOC, Craftsbury, VT
Stina Bridgeman, ROC, Canandaigua, NYAri Ofsevit, CSU, Cambridge, MA

*Alex has also been on the foot orienteering Senior team for several years, competing for
Team USA at the World Orienteering Championships, 2011-14

Junior Team

WomenMen
Melanie Sergiev*, GMOC, Craftsbury, VTMichael Laraia*, MNOC, Minneapolis, MN
 Kestrel Owens, GMOC, Craftsbury, VT

*Melanie and MIchael also competed on the foot orienteering Junior team for
Team USA at the 2014 World Orienteering Championships

                                       
Alex Jospe skis at the 2015 SkiWOC                                                              Anna Voegele and Greg Walker          
Alex had two top-20 finishes: 18th in the Long and 20th in the Middle                       of the Senior Ski O Team                         

Links

Official Ski-WOC 2015 site
IOF website -- News and reports
OrienteeringUSA on Facebook - includes photos
Team USA Blog
> Alex Jospe's Blog
> Kestrel Owen's Blog

Training logs on Attackpoint:


Results / Maps

February 10 — Mixed Team Sprint Relay (Results)

1. Russia, 0:48:51.9 (I. Tarasenko, A. Lamov)
2. Finland, 0:49:37.0 (M. Kaskinen, S. Tunis)
3. Sweden, 0:50:25.7 (J. Engstrom, E. Rost)
...
15. USA, 1:19:00.5 (Alex Jospe, Adrian Owens)
(19 teams)

February 11 — Sprint (Results)

Senior Women:
1.  Tove Alexandersson (SWE), 13:51
2.  Audhild B. Rognstad (NOR), 14:39
3.  Josefine Engstrom (SWE), 14:44
...
30. Alex Jospe, 21:25
35. Anna Voegele, 23:16
39. Stina Bridgeman, 30:33

          * * * * * * * * * * * * * * * *
Junior Women:
1.  Anine Ahlsand (NOR), 14:29
...
32. Melanie Sergiev, 33:20
 

Senior Men:
1.  Andrey Lamov (RUS), 16:04
2.  Stanimir Belomazhev (BUL), 16:08
3.  Erik Rost (SWE), 16:19
...
45. Greg Walker, 24:42
47. Adrian Owens, 26:29
50. Ari Ofsevit, 27:15

          * * * * * * * * * * * * * * * *
Junior Men:
1.  Vladislav Kisilev (RUS), 14:21
...
34. Kestrel Owens, 26:02
36. Michael Laraia, 26:30

February 12 — Long (Results)

Senior Women:
1.  Josefine Engstrom (SWE), 1:12:00
2.  Mira Kaskinen (FIN), 1:12:36
3.  Kseniya Tretyakova (RUS), 1:14:04
...
18. Alex Jospe, 1:23:07
28. Anna Voegele, 1:48:18
29. Stina Bridgeman, 1:51:24

          * * * * * * * * * * * * * * * *
Junior Women:
1.  Isabel Salen (SWE), 0:59:01
...
dns Melanie Sergiev
 

Senior Men:
1.  Lars Moholdt (NOR), 1:31:20
2.  Andrey Lamov (RUS), 1:32:12
3.  Staffan Tunis (FIN), 1:33:12
...
40. Adrian Owens, 2:20:48
45. Ari Ofsevit, 2:31:33
46. Greg Walker, 2:33:59

          * * * * * * * * * * * * * * * *
Junior Men:
1.  Aleksi Karppinen (FIN), 1:02:48
...
38. Kestrel Owens, 1:42:17
39. Michael Laraia, 1:49:14

February 14 — Middle (Mass Start) (Results)

Senior Women:
1.  Milka Reponen (FIN), 0:36:45
2.  Marjut Turunen (FIN), 0:36:46
3.  Mervi Pesu (FIN), 0:36:47
...
20. Alex Jospe, 0:44:01
28. Anna Voegele, 0:52:28
34. Stina Bridgeman, 1:01:37

          * * * * * * * * * * * * * * * *
Junior Women:
1.  Isabel Salen (SWE), 23:20
...
36. Melanie Sergiev, 37:15
 

Senior Men:
1.  Staffan Tunis (FIN), 0:40:31
2.  Stanimir Belomazhev (BUL), 0:40:44
3.  Lars Moholdt (NOR), 0:40:50
...
45. Adrian Owens, 1:02:40
50. Greg Walker, 1:06:09
dsq Ari Ofsevit

          * * * * * * * * * * * * * * * *
Junior Men:
1.  Aleksander Pavlenko (RUS), 30:18
...
29. Kestrel Owens, 45:49
31. Michael Laraia, 48:57

February 15 — Relay (Results)

Men

1.   Russia, 1:30:23 (K. Veselov, E. Khrennikov, A. Lamov)
2.   Sweden, 1:31:16 (P. Arnesson, E. Rost, A. Holmberg)
3.   Czech Republic, 1:37:36 (J. Skoda, R. Laciga, J. Bouchal)
...
13. USA, 2:29:07 (Greg Walker, Adrian Owens, Ari Ofsevit)
(17 teams)

Women

1.   Sweden, 1:18:35 (F. Sandbert, T. Alexandersson, J. Engstrom)
2.   Finland, 1:19:11 (M. Reponen, M. Kaskinen, M. Pesu)
3.   Russia, 1:22:50 (K. Tretyakova, T. Oborina, I. Tarasenko)
...
DSQ USA (Alex Jospe, Anna Voegele, Stina Bridgeman)
(13 teams)