2022 JWOC Team Announced

The JWOC Selection Committee (Tori Borish, Greg Ahlswede and Jon Torrance) is pleased to announce the 2022 US Team selected to compete at the Junior World Orienteering Championships (JWOC) to be held July 10-16 in Aguiar da Beira, Portugal.

  • Women:
  • Alexis Merka
  • Anna Campbell
  • Bridget Hall
  • Kirsten Mayland
  • Lily Addicott
  • Zoe Sibthorp
  • Annika Mihata (1st alternate)
  • Oriana Riley (2nd alternate)
  • Men:
  • Benjamin Brady
  • Holden Sopoti
  • Keegan Harkavy
  • Victor Frolenko

National Team member Evalin Brautigam, Head Coach & Teacher at Orienteering South Australia, will accompany the team to Portugal in the role of head coach.

Congratulations to all our 2022 JWOC athletes!

JWOC ’22 Team Applications now open

The 2022 Junior World Orienteering Championships will be held July 10 – 16, 2022 in Aguiar da Beira, in the center of Portugal.

Selection of the 2022 JWOC Team will be by petition and applications are now being accepted. Please review the 2022 JWOC Team Selection Criteria document in the OUSA Library.

Important: Athletes interested in applying for the team should note that participation in at least two races from the following list* of events is required: 

The team selection petitions will be reviewed & decided by the JWOC Selection Committee. Anyone who wishes to apply to be part of the 2022 JWOC Team needs to fill out and submit the JWOC 2022 Petition no later than March 17, 2022.

Any questions should be directed to Andrea: andrea.schneider@nullorienteeringusa.org.

2021 Junior World Orienteering Championships

September 5-10, 2021


From Left to Right:

  • Jessica Colleran, COC, JNT
  • Ben Brady, COC, JDT
  • David Runde, MNOC and KristiansandOK (NOR), JNT
  • Anthony Riley, DVOA, JNT
  • Diana Aleksieva, QOC, JNT

Go Team USA!!

Follow TeamUSA through their personal training logs over on AttackPoint!


August 28-Sept 1 (Sat-Wed): Training


Friday, September 3: Arrival & Accreditation


Saturday, September 4: Opening Ceremony


Sunday, September 5: Sprint

Sprint Results

Men – Map71st – Anthony Riley18:21 (+2:42)
Men – Map119th – Benjamin Brady22:09 (+6:30)
Men – Map123rd – David Runde22:31 (+6:52)
Women – Map111th – Jessica Colleran24:16 (+9:19)
Women – Map112th – Diana Aleksieva24:28 (+9:31)

Monday, September 6: Middle Qualification

Middle Qualifier Results

Men A – Map31st – Anthony Riley27:27 (+6:59)
Men B – Map36th – David Runde26:57 (+6:22)
Men C – Map40th – Benjamin Brady32:32 (+12:00)
Women B – Map36th – Jessica Colleran31:11 (+11:39)
Women C – Map36th – Diana Aleksieva36:25 (+17:01)

Tuesday, September 7: Middle Final

Middle Final Results:

Men’s B Final – Map37th – David Runde30:40 (+6:44)
Men’s B Final55th – Benjamin Brady42:11 (+18:15)
Men’s B FinalAnthony RileyMSP
Women’s B Final – Map38th – Jessica Colleran47:51 (+19:56)
Women’s B Final40th – Diana Aleksieva49:03 (+21:08)

Wednesday, September 8: Rest Day


Thursday, September 9: Long Distance

Long Distance Results:

Men Long – Map68th – Anthony Riley1:25:26 (+16:29)
Men Long111th – David Runde1:43:36 (+34:39)
Men Long122nd – Benjamin Brady1:58:22 (+49:25)
Women Long – Map101st – Diana Aleksieva1:30:21 (+37:22)
Women Long104th – Jessica Colleran1:36:23 (+43:24)
https://youtu.be/JR3kGP5tUD4

Friday, September 10: Relay & Closing Ceremony

Relay Results:

Note: Diana & Jessica ran on a mixed team with Kristina Pashchenko from Ukraine. Because this was an ‘unofficial’ team, their results were not published in the official JWOC results.

PlaceNameLeg
Time
Leg
Place
Total
Time
Team
Place
Time
Diff
34United States Mens 1 – Map2:34:19+50:05
1. Anthony Riley42:203342:2033
2. Benjamin Brady1:00:24411:42:4438
3. David Runde51:35332:34:1934+50:05