2021 Junior World Orienteering Championships

September 5-10, 2021


From Left to Right:

  • Jessica Colleran, COC, JNT
  • Ben Brady, COC, JDT
  • David Runde, MNOC and KristiansandOK (NOR), JNT
  • Anthony Riley, DVOA, JNT
  • Diana Aleksieva, QOC, JNT

Go Team USA!!

Follow TeamUSA through their personal training logs over on AttackPoint!


August 28-Sept 1 (Sat-Wed): Training


Friday, September 3: Arrival & Accreditation


Saturday, September 4: Opening Ceremony


Sunday, September 5: Sprint

Sprint Results

Men – Map71st – Anthony Riley18:21 (+2:42)
Men – Map119th – Benjamin Brady22:09 (+6:30)
Men – Map123rd – David Runde22:31 (+6:52)
Women – Map111th – Jessica Colleran24:16 (+9:19)
Women – Map112th – Diana Aleksieva24:28 (+9:31)

Monday, September 6: Middle Qualification

Middle Qualifier Results

Men A – Map31st – Anthony Riley27:27 (+6:59)
Men B – Map36th – David Runde26:57 (+6:22)
Men C – Map40th – Benjamin Brady32:32 (+12:00)
Women B – Map36th – Jessica Colleran31:11 (+11:39)
Women C – Map36th – Diana Aleksieva36:25 (+17:01)

Tuesday, September 7: Middle Final

Middle Final Results:

Men’s B Final – Map37th – David Runde30:40 (+6:44)
Men’s B Final55th – Benjamin Brady42:11 (+18:15)
Men’s B FinalAnthony RileyMSP
Women’s B Final – Map38th – Jessica Colleran47:51 (+19:56)
Women’s B Final40th – Diana Aleksieva49:03 (+21:08)

Wednesday, September 8: Rest Day


Thursday, September 9: Long Distance

Long Distance Results:

Men Long – Map68th – Anthony Riley1:25:26 (+16:29)
Men Long111th – David Runde1:43:36 (+34:39)
Men Long122nd – Benjamin Brady1:58:22 (+49:25)
Women Long – Map101st – Diana Aleksieva1:30:21 (+37:22)
Women Long104th – Jessica Colleran1:36:23 (+43:24)
https://youtu.be/JR3kGP5tUD4

Friday, September 10: Relay & Closing Ceremony

Relay Results:

Note: Diana & Jessica ran on a mixed team with Kristina Pashchenko from Ukraine. Because this was an ‘unofficial’ team, their results were not published in the official JWOC results.

PlaceNameLeg
Time
Leg
Place
Total
Time
Team
Place
Time
Diff
34United States Mens 1 – Map2:34:19+50:05
1. Anthony Riley42:203342:2033
2. Benjamin Brady1:00:24411:42:4438
3. David Runde51:35332:34:1934+50:05

US Team Trials ’21

May 7-9, 2021

Race director Peggy Dickison

Congratulations to the automatic qualifiers for the WOC Team going to the Czech Republic later this year. The remainder of the Team will be determined after the Czech selection races next month. Previous US WOC Teams can be viewed in the OUSA Library.

Automatic WOC Team Qualifiers: Anthony Riley, Angelica Riley, Joseph Barrett & Sydney Fisher

Automatic Qualifiers:

Winners of the Sprint:
– Anthony Riley
– Angelica Riley
Winners of the Middle +Long (normalized)
– Joseph Barrett
– Sydney Fisher

Highlight Video

Friday Results

Sprint Blue4.14km22C
PlaceNameClubTime
1Anthony RileyDVOA17:52
2Michael LaraiaMNOC18:37
3Will EngerCOC19:13
4Sergei RyzhkovDVOA19:14
5Eric BoneCOC20:11
6William HawkinsWCOC20:31
7Danny RileyCAOC21:22
8Wyatt RileyDVOA21:38
9Greg AhlswedeDVOA21:48
10Joseph BarrettQOC21:55
11Gheorghe FalaBOK25:11
12Patrick ShannonDVOA26:28
Sprint Red3.4km, 60m19C
PlaceNameClubTime
1Angelica RileyDVOA25:36
2Diana AleksievaQOC25:54
3Alexis MerkaQOC29:45

Saturday Results

Middle Blue6.0 km 55 m13 C
PlaceNameClubTime
1Eric BoneCOC37:44
2Joseph BarrettQOC39:32
3Sergei RyzhkovDVOA44:31
4Anthony RileyDVOA47:08
5Boris GranovskiyGRIZO47:51
6Greg AhlswedeDVOA50:11
7Gheorghe FalaBOK53:00
8Wyatt RileyDVOA53:27
9Danny RileyCAOC55:09
10William HawkinsWCOC56:09
11Michael LaraiaMNOC1:05:28
12Will EngerCOC1:06:10
13Patrick ShannonDVOA1:07:52
Middle Red5.3 km 55 m13 C
PlaceNameClubTime
1Sydney FisherQOC53:27
2Angelica RileyDVOA57:47
3Alexis MerkaQOC1:16:32

Sunday Results

Long Blue (Men)11.4 km 410 m23 C
PlaceNameClubTime
1Barrett, JosephQOC1:17:59
2Ahlswede, GregDVOA1:19:29
3Riley, AnthonyDVOA1:20:39
4Enger, WillCOC1:24:19
5Bone, EricCOC1:25:06
6Laraia, MichaelMNOC1:26:33
7Hawkins, WilliamWCOC1:31:18
8Granovskiy, BorisGRIZO1:35:18
9Riley, DannyCAOC1:36:06
10Riley, WyattDVOA1:42:48
Shannon, PatrickDVOAdnf
Regular Blue (Women)9.7 km 355 m20 C
PlaceNameClubTime
1Fisher, SydneyQOC1:47:32
2Riley, AngelicaDVOA2:05:51
3Aleksieva, DianaQOC2:16:10
4Merka, AlexisQOC2:27:53

Photo Credits: Wyatt Riley, Nadim Ahmed, Clinton Morse